phone +421 907 141 666
Volajte v po-so: 8-19 hod

BEZPLATNÉ prepojenie na hypotekárneho špecialistu

Prepojenie so špecialistom

Slovensko má najvyšší nárast objemu úverov domácnostiam v EÚ

Vydané 4. 1. 2019

Najvážnejším rizikom finančného sektora v SR je stále zadlženie domácností. Uviedol to v správe o finančnej stabilite k novembru 2018 výkonný riaditeľ útvaru dohľadu nad finančným trhom v Národnej banke Slovenska (NBS) Vladimír Dvořáček.

Úverovanie je na Slovensku nadmerné, nastalo síce mierne spomalenie v rámci spotrebiteľských úverov, avšak dynamický rast zaznamenali úvery na bývanie. Slovenské domácnosti majú podľa V. Dvořáčka najmenej čistých finančných aktív v pomere k hrubému domácemu produktu v Európskej únii. Navyše, úvery sú viac koncentrované u domácností, ktoré majú nižší príjem. Podľa V. Dvořáčka je potrebné rozvíjať trh s nájomným bývaním.

Lákadlom sú extrémne nízke úroky

Objem úverov domácnostiam sa za posledných šesť rokov zdvojnásobil. To predstavuje zďaleka najvyšší nárast v porovnaní s ostatnými krajinami v EÚ. „Faktory, ktoré vplývajú na rast úverov domácnostiam, sú veľmi silné,“ vysvtľuje Marek Ličák, riaditeľ odboru dohľadu na makroúrovni NBS. Ponuky bánk sú podľa neho také, aby vzostup úverov pokračoval. Prejavuje sa to najmä na poklese úrokových sadzieb. Hoci NBS zaviedla opatrenia od júla tohto roku, na úrokovú politiku to nemá vplyv. Opatrenia centrálnej banky budú nabiehať postupne. Už v súčasnosti NBS eviduje istú stabilizáciu, avšak plný vplyv opatrení nabehne až v budúcom roku.

Zisky bánk doteraz rástli

Ku koncu septembra ziskovosť bankového sektora medziročne vzrástla o 7,6 % a úrokové marže v sektore retailu naďalej klesajú. „Príbeh sa pomaly blíži ku koncu,“ pokračoval M. Ličák. Podľa neho síce bankový sektor na Slovensku patrí naďalej k najziskovejším v bankovej únii, trend vývoja je však mierne horší v ostatných bankových sektoroch v rámci EÚ. Ani na Slovensku ziskovosť nemá priestor na to, aby výraznejšie ešte rástla. Ziskovosť bánk je na Slovensku podľa NBS naďalej na dostatočnej úrovni, ale postupne strácajú pozíciu jedného z najziskovejších sektorov v rámci únie.

Solventnosť bánk mierne klesla

Banky dokázali udržať ziskovosť podľa M. Ličáka len za cenu rýchleho zvyšovania úverov v kombinácii s poklesom nákladov na kreditné riziko. V sektore podľa neho je viditeľná snaha o udržanie úrovne ziskovosti, no aj tlak zo strany materských bánk a akcionárov. Ak budú očakávania materských spoločností vysoké, vytvorí to tlak na domáce banky, aby vytvárali vysoké zisky. Nízke úrovne strát z nesplácaných úverov nemusia byť podľa M. Ličáka v dlhodobom horizonte udržateľné. Ak by sa miera nákladov na kreditné riziko zvýšila na úroveň z roku 2016 (0,6 % úverov), zisk by klesol podľa neho zhruba o 20 %. Solventnosť bánk v prvom polroku 2018 mierne klesla, a to z 18,6 % na 18,2 %. Domáce banky patria v rámci EÚ podľa centrálnej banky k sektorom s menšou úrovňou kapitálovej primeranosti. Skúsenosť z predkrízových rokov podľa NBS ukazuje, že bankový sektor má tendenciu v rastových a ziskových rokoch znižovať úroveň kapitálovej primeranosti a nevytvárať si rezervy na horšie časy.

Prevzaté z webu reality.sk

Zdroj: https://www.reality.sk/clanok/novinky/slovensko-ma-najvyssi-narast-objemu-uverov-domacnostiam-v-eu;jsessionid=node01ld1hqqqdnhteotjblz98klpy1431979.node0

 

Autor: reality.sk